Solárium

Opaľovanie sa pod umelým slnkom bolo často výsmešne nazývané ako "búda na pečenie“ pre samoľúbych chvastúňov. Experti teraz hovoria : Úžitok je oveľa väčší ako škody !

Dlhodobé kampane veľkej časti dermatológov, ktorí zodpovednosť za zvýšený výskyt rakoviny kože pripisujú UV-svetlu, a preto varujú pred slnkom a soláriami, vykazujú úspechy. Tak sa väčšina z nás neodváži v tmavom ročnom období ani raz vyhlásiť boj nezdravému nedostatku slnečného svetla pravidelnými návštevami v soláriu. Medzičasom sa však zdá, že medzi expertmi sa rozšíril názor, že ohováranie malo za následok prehnaný strach pred skutočným a umelým slnkom.

Existujú aj náznaky toho, že rakovinu kože takmer vôbec nemožno pripisovať UV- svetlu, ale oveľa viac tepelnému žiareniu. V soláriu dostáva koža (oproti slnečnému žiareniu) menej tepelného žiarenia – vďaka premysleným systémom chladenia.

Ako často by sme mali ísť v zime do solária?

Závisí to od typu pokožky. Do solárneho štúdia by sme mali ísť zásadne len tak často, ako často sa pritom cítime skutočne dobre. “Zdravá“ hnedosť je v poriadku. Ak však vyzeráme tak, ako kaby sme na pravé poludnie zaspali niekde v Ekvádore, je to definitívne príliš veľa. Ten, kto trochu načúva svojmu telu, nájde tú správnu mieru